« Svibanj 2024 »

Čitamo Bucaya
Autor: Kristina Ivošević, 22. 12. 2022.

Argentinski pisac Jorge Bucay proslavio se kratkim pričama i narodnim predajama koje, kako smatra pisac, postoje da uspavaju djecu i probude odrasle.

Okovani slon je priča o slonu u cirkusu koji je lancem vezan za jedan mali klin. Još dok je bio slonovska beba, bio je zavezan za taj klin i nije se mogao osloboditi… „Sve dok jednoga dana, najtužnijega dana u njegovu kratku životu, slonić nije prihvatio da se ne može osloboditi i prepustio se sudbini.“ Slon je narastao i mogao je bez ikakvoga napora iščupati klin, ali on je bio uvjeren da se ne može osloboditi. Jedan dječak volio je cirkus, ali želio je da se slon oslobodi. Slon ga je podsjećao na njega jer su ga neuspjesi obeshrabrili.

Ova inspirativna priča motivira nas da budemo ustrajni i ne odustajemo unatoč neuspjehu - jer neuspjeh je sastavni dio  života i puta ka uspjehu. Također, važno je da pri donošenju odluka budemo racionalni.

Anja Petrašević, učenica 3. c razreda, pripremila je literarno-likovnu radionicu za učenike 3. razreda. Učenici su slušali priču Okovani slon i razgovarali o doživljaju priče, poslušali su kratku prezentaciju o povijesti cirkusa i odgledali su dio nastupa poznatoga cirkusa koji nosi ime Cirque du Soleil. Danas se nastup životinja u cirkusu smatra zlostavljanjem životinja i u većini zemalja je nastup životinja zabranjen.

Učenici su u likovnom dijelu radionice nacrtali slona kombiniranom tehnikom flomastera i vodenih boja. U 3. c razredu likovni dio radionice vodila je učiteljica Snježana Babić, a izložbu tih radova možete pogledati u holu škole.