« Svibanj 2024 »

Imamo viceprvakinju Lijepe Naše u poznavanju hrvatskoga jezika
Autor: Administrator , 17. 5. 2022.

Dea Mračkovski na 27. državnome natjecanju iz hrvatskoga jezika – 2. mjesto

Dei, učenici 8. b, osvajanjem prvoga mjesta na županijskome Natjecanju iz hrvatskoga jezika, otvorila su se vrata za put u Zadar na državno Natjecanje koje se održalo od 11. svibnja do 13. svibnja. Bila su to tri predivna dana učenja, natjecanja i druženja.

„Jezik je disanje tajno
i draga duboka jeka.“

Ovi stihovi Vesne Parun postali su sastavni dio Deina odnosa prema hrvatskome jeziku. Mala, samozatajna djevojčica, kako se je sjećam iz petoga razreda, izrasla je u djevojku istraživačkoga duha, željna znanja i novih spoznaja. Nikada joj ne bijaše teško otvoriti nove izvore znanja, pretražiti ih, zabilježiti i primijeniti. Pamtila je i upijala sadržaje koji nisu sastavni dio programa. Zahvalna sam joj što je svojim istraživačkim duhom i odrastanjem zahvatila i dio mojega bića. Kao njezina profesorica izuzetno sam ponosna na sva njezina postignuća, na njezinu oštroumnost, jedinstvenost, ustrajnost, borbenost i samosvojnost. A uspjeh i osvajanje drugoga mjesta, dvije godine zaredom, dobrodošao je dodatak!

Mirjana Jukić, prof.

JA TJERAM KRDO RIJEČI

Ja tjeram krdo riječi,

kudravo runo jesenje.

A sumrak zeleno ječi

i mlin žuboravo stenje.

Vjetar uljuljava brdo,

šuma žudnjama gine.

Ja tjeram živahno krdo

izvoru bistre doline.

Ja ljubim jezik moj,

kolijevku sunčana smilja.

U travi nemirnoj

grgolji rijeka od milja.

A zviježđe rasuto, sjajno

na odsjev vode čeka.

Jezik je disanje tajno

i draga duboka jeka.

Večer stišava zjene,

kudjelju plavu mi dariva.

Ja njišem mekane sjene,

u san se srce sakriva.

Državno Natjecanje iz hrvatskoga jezika

Drago mi je što sam i ove godine sudjelovala na državnom Natjecanju iz hrvatskoga jezika. To je predivno iskustvo kojim sam stekla široko znanje, ali i stvorila nova i vrijedna prijateljstva.

Osnovna škola Krune Krstića, naša škola domaćin, izvrsno je organizirala ovogodišnje Natjecanje te nam je omogućila da upoznamo kulturnu baštinu grada Zadra. Uz stručno vodstvo obišli smo poznate zadarske znamenitosti: crkvu sv. Donata, katedralu sv. Stošije, Morske orgulje i Pozdrav Suncu. Fotografirali smo se uz „najljepši zalazak Sunca na svijetu“, prema riječima britanskog redatelja Alfreda Hitchcocka. Posjetili smo izložbu posvećenu Marku Maruliću, ocu hrvatske književnosti, i Državni arhiv u Zadru. Mogli smo vidjeti i prolistati brojne inkunabule, ali najviše nas se dojmila Judita Marka Marulića. Bio je neobičan osjećaj uživo vidjeti i dodirnuti prvo  hrvatsko umjetničko djelo tiskano davne 1521. godine.

Za kraj, zahvalila bih profesorici Jukić koja me pratila od školske do državne razine Natjecanja. Tijekom ove četiri godine prenijela mi je bogatstvo svega znanja, davala podršku te me naučila otkrivati i njegovati naš hrvatski jezik.

Dea Mračkovski, 8.b