« Svibanj 2024 »

Dani medijske pismenosti u Osnovnoj školi Rudeš
Autor: Miranda Kekez, 26. 4. 2024.

U Osnovnoj školi Rudeš Dane medijske pismenosti obilježavali smo 25. i 26. travnja vrlo bogatim programom u društvu s učiteljima iz Katalonije.

U petom razredu prof. Meri Farac Jemrić sa svojim je učenicima razgovarala o aktualnoj temi Igrice naše svakidašnje - zabava ili ovisnost.

Prof. Miranda Kekez za svoje je učenike u petom i sedmom razredu pripremila teme  Bogatsvo je u različitostima i Poruke koje roditelji vole. Učenici su gledali filmove Živim život, Poruke koje roditelji vole te slušali radijsku emisiju S koljena na koljeno. Radovi su to filmske i radijske grupe OŠ Rudeš.

Profesorice Kristina Mlinar i Mirjana Jukić sa svojim su učenicima u šestim i osmim razredima razgovarale o važnosti medijske pismenosti. Teme su bile Prikriveno oglašavanje, Ovisnost o mobitelima i Cyberbullying. Poticaj za razgovor i radionice bili su filmovi Copy-paste i Sveti mobitel, filmovi filmske skupine OŠ Rudeš.

Radijska grupa sa svojim je voditeljicama Mirjanom Jukić i Katicom Šarić snimala podkast o važnosti provođenja medijske pismenosti u svim predmetima, u okviru predmeta Hrvatski jezik i izvannastavnim aktivnostima. Sugovornici su, uz rudeške učenike, bili i katalonski učitelji koji medijsku pismenost priželjkuju kao zaseban predmet, no još uvijek ju poučavaju u okviru katalonskog jezika.

Filmska grupa također je surađivala s katalonskim učiteljima snimajući uređaje iz prošlosti, a kojima su se prenosile poruke. Dok djeca uglavnom ne prepoznaju te uređaje, učitelji  ih se nostalgično prisjećaju i detaljno opisuju. Ukazali su na prednosti, ali i nedostatke suvremenih prijenosnika poruka. Filmašima su pomagale voditeljice Mirjana Jukić i Katica Šarić.