« Ožujak 2024 »

PAULIN KADAR NA 57. REVIJI HRVATSKOG FILMSKOG STVARALAŠTVA DJECE (SISAK, 3. – 6. 10. 2019.)
Autor: Kristina Mlinar, 16. 10. 2019.

Revija hrvatskog filmskog stvaralaštva djece jedina je manifestacija posvećena isključivo osnovnoškolskim filmovima. Jednom godišnje, svaki put u drugome gradu, okupe se djeca i njihovi mentori iz cijele Hrvatske kako bi predstavili svoj film. Ove se godine Revija održavala u Sisku. Filmski žiri za tu je manifestaciju odabrao najbolje filmove. Na Reviju je bilo prijavljeno više od 220 filmova, svih filmskih rodova, a žiri je odabrao 89. Među najboljima se našao i rudeški film Paulin kadar. Profesorica Mirjana Jukić, socijalna pedagoginja Katica Šarić i ja predstavljale smo svoju školu. Žao mi je što sa mnom nisu bili i ostali članovi naše velike filmske družine.

„Vjerujem da će Paulin kadar  biti inspirativan svim učenicima koji na Reviji pogledaju ovaj film. Jako dobro strukturiran te ujedno primjer kako je deset minuta dovoljno da film sadrži kvalitete pravog dokumentarca.“ napisala je Čejen Černić Čanak, a Astrid Nox, druga članica žirija, napisala je: „ Jednoga će dana ovo biti prvi znani dokumentarni film o velikoj hrvatskoj redateljici… Držimo fige Pauli (bez pritiska) i svim filmašima koji iz svojih školskih družina stasaju u nove snage domaće kinematografije.“

U Sisku smo boravili četiri dana. Razgledavali smo ljepote grada Siska i svakoga dana gledali zanimljive filmove. U četiri dana pogledali smo osamdeset i devet filmova raspoređenih u sedam projekcija. Naš film bio je prikazan u sedmoj projekciji, sedmi po redu. Upoznala sam puno novih filmaša i stvorila nova prijateljstva. Jako mi je drago što sam imala priliku ući u filmski svijet i predstavljati svoju školu na ovako velikoj manifestaciji.

Vratila sam se u Zagreb prepuna pozitivnih dojmova i divnih sjećanja te s velikom motivacijom za stvaranje novih filmova.

Ella Nežić, 6. b