Ukupno: 522048

Posjet Gradišću
Autor: Kristina Mlinar, 14. 5. 2019.

Učenici sedmih i osmih razreda, koji pohađaju dodatnu nastavu iz Vjeronauka, Hrvatskog jezika i Povijesti te filmsku, radijsku, likovnu i novinarsku skupinu, u pratnji su svojih profesora: Mirjane Jukić, Marije Menalo, Mirande Kekez, Krešimira Erdelje, Irene Ploh, Zorana Beroša i Kristine Mlinar, posjetili Eisenstadt, glavni grad austrijske pokrajine Gradišće (Burgenland).

Tamo nas je dočekala gđa Zlatka Gieler, bivša dugogodišnja predsjednica Hrvatskog kulturnog društva u Gradišću. Njezini su pretci prije petstotinjak godina iz Hrvatske došli u Gradišće u potrazi za mirom i boljim životom. Sve nas je osvojio njezin entuzijazam i želja da nam pokaže što više toga što smatra važnim za život Gradišćanskih Hrvata, njihovu povijest i jezik. Iznenadilo nas je koliko dobro govori hrvatski jezik, ali i, kada nam je govorila gradišćanskim, koliko dobro mi možemo razumjeti jezik Gradišćanskih Hrvata. Pokazala nam je Haydnovu crkvu (Bergkirche) u Eisenstadtu i detaljnije nas upoznala sa životom i djelom Josepha Haydna, poznatog skladatelja iz Gradišća. Nakon Haydnove crkve, uz stručno smo vodstvo, razgledavali dvorac plemenitaške obitelji Esterhazy.

Nakon slobodnog vremena i šetnje Eisenstadtom, uputili smo se u Trajštof, selo u kojem žive Gradišćanski Hrvati. Tamo nas je opet dočekala gđa Gieler te nam pokazala crkvu sv. Lovre u kojoj su natpisi u crkvi, molitvenik i pjesmarica na hrvatskome jeziku. Pokazala nam je i dvojezičnu osnovnu školu i općinu. S njom smo razgledali i prekrasan gradić Rust, žaleći što nemamo vremena za dulji boravak u njemu.

Sve u svemu, bio je to vrlo sadržajan posjet, puno smo toga vidjeli, još više naučili te se nadamo da ovo nije zadnji posjet rudeških đaka Gradišću.

Fotografije u nastavku...